Każdy zawodowy lub początkujący piłkarz zdaje sobie sprawę, że do osiągnięcia wysokiego poziomu umiejętności niezbędny jest regularny trening i ćwiczenia piłkarskie. Odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia i ich powtarzanie pozwoli z każdym kolejnym razem nabierać większej wprawy i pewności co do swojej gry. Jakie przykładowe ćwiczenia z piłką nożną należy wykonywać, aby zadbać o stały progres?

Trening piłkarski — ćwiczenia to podstawa

Trening i ćwiczenia piłkarskie są podstawą, od której zaczyna każdy piłkarz, nawet znani profesjonaliści. Ćwiczenia z piłką nożną pozwalają poszerzać swoją wiedzę o nowe techniki, szlifować posiadane umiejętności oraz na bieżąco korygować ewentualne błędy. Treningi wymagają także czasu, zaangażowania i regularności, jeśli zależy nam na profesjonalnej grze w piłkę nożną. Opisane poniżej ćwiczenia na trening piłkarski pozwolą na opanowanie podstaw gry w piłkę nożną, dzięki którym można będzie płynnie przechodzić na kolejne etapy zaawansowania.

Ćwiczenia do piłki nożnej — rozpocznij od rozgrzewki

Żaden trening piłkarski i ćwiczenia nie są możliwe bez solidnej i dobrze opracowanej rozgrzewki, która pobudza organizm i przygotowuje ciało na wysiłek fizyczny. Ćwiczenia piłkarskie na rozgrzewkę to dobry sposób na zadbanie o aktywność w ciągu dalszej rozgrywki, który może przybierać różne odsłony. Pośród elementów rozgrzewki można znaleźć takie ćwiczenia jak trucht, bieg tyłem lub sprint, a także krok dostawny, skip A lub skip C. Chcąc urozmaicić nieco ćwiczenia piłkarskie i wpleść w nie nieco rozrywki, można zdecydować się także na zabawę w klasycznego berka.

Ćwiczenia na trening piłkarski — uderzenia i podania

Kiedy organizm powoli nabiera energii i tempa, warto zdecydować się na takie ćwiczenia piłkarskie, jak podstawowe podania między zawodnikami. Powinno się przy nich zwracać szczególną uwagę na naukę uderzeń i techniki, jakimi należy się posługiwać, aby piłka poleciała w pożądanym kierunku. Ćwiczenia piłkarskie i podania mogą odbywać się między dwoma zawodnikami lub grupą. W ćwiczeniach do piłki nożnej warto wykorzystać dodatkowe elementy, takie jak pachołki, które pozwolą na trenowanie celności, precyzji i skupienia. Warto wprowadzić zasadę przyznawania punktów karnych za każdorazowe trafianie w pachołek. Podania można także ćwiczyć w rzędach lub trójkach oraz w biegu lub chodzie. Pozwoli to na naukę wykorzystywania poznanych technik w praktyce.

Trening techniki — piłka nożna, przyjęcia i zagrywki

Kolejnym etapem jest dopracowanie przyjęcia piłki, poprzez ćwiczenia z piłką nożną. Przyjęcia są kluczowym elementem rozgrywki i potrafią zadecydować o wyniku nawet w ostatnich sekundach meczu. Ćwiczenia na trening piłkarski mające na celu doskonalenie przyjęć pozwolą na dopracowanie precyzji odbierania piłki oraz nauczą jak pozostać przy piłce jak najdłużej.
Ćwiczenia piłkarskie powinny na bieżąco sprawdzać także efektywność całego zespołu poprzez trenowanie zagrywek. Najlepiej zrobić to w praktyce, odgrywając próbny mecz między zawodnikami, co pomoże przygotować graczy na prawdziwe wyzwania.

Zobacz także:

- Piłkarski sprzęt treningowy – jakie akcesoria wybrać do treningu piłki nożnej?

- Dres piłkarski na treningi - Wybieramy odzież piłkarska na chłodne dni

- Rebounder treningowy - Top 5

- Jak wybrać torbę treningową?

- Jak powinna wyglądać rozgrzewka piłkarska?